Wiadomości i Rozrywka

Gospodarka, Finanse, Portale Randkowe
Gdzie zapłacimy najmniej za wymianę walut?

Wymiana walut jest koniecznością istnienia wielu gałęzi gospodarek, które nie współpracują z sobą na tyle blisko, by stworzyć wspólną walutę. Są oczywiście takie związki, jak Unia Europejska i jej wspólny obszar walutowy euro, ale są to tak naprawdę tylko małe kluby państw stanowiące wysepkę w oceanie.

Co najważniejsze z polskiego punktu widzenia, nasz kraj do tej wysepki walutowej nie należy, więc obszar euro jest po prostu kolejnym miejscem, gdzie korzysta się z innej waluty, niż to jest w przypadku naszego kraju. Dlatego konieczne jest wymienianie walut i trzeba to zrobić w sposób przemyślany. W przeciwnym razie koszty tego niezbędnego procesu będą zjadały dużą część posiadanych przez nas środków.

Kursy walut

Wymiana walut online odbywa się w oparciu o ich kursy wymiany. Innymi słowy, za jedną jednostkę waluty X można dostać określoną ilość jednostek waluty Y. Takie kursy istnieją dla wszystkich wymienialnych walut. Nie są to kursy, które ktoś by narzucił (zazwyczaj), przez co spotykamy się z bardziej lub mniej wolnym rynkiem wymiany walut. Oznacza to w praktyce, że jesteśmy zależni od osób proponujących nam ceny za dane waluty. Chociaż nie do końca, ponieważ waluty online mogą nas bardzo przyjemnie zaskoczyć i momentalnie wyrzucić z Interesu tych, którzy oferują nam warunki gorsze od internetowych.

Gdzie są najkorzystniejsze?

Na szczęście nawet najmniejszego problemu nie stanowi porównywanie kursów walut pomiędzy różnymi oferentami na rynku. Waluty wszędzie są takie same, więc nie ma większego znaczenia, w którym konkretnie miejscu się je kupi, a do wyboru jest co najmniej kilka takich miejsc.

Najwięcej osób waluty wymienia po prostu w banku i robi to automatycznie nie przejmując się, ile prowizji banki sobie za to biorą. A banki zazwyczaj nie oszczędzają pieniędzy klientów i naliczają sobie dość duże spready, czyli marżę podnoszącą koszt pieniądza.

Klasyczne kantory są najlepiej znanym miejscem wymiany walut, ale i te nie są zbyt dobrym miejscem na taką wymianę. Ich symbolem mogą być ścianki z wypisanymi kursami, gdzie obok siebie jest kurs kupna i kurs wymiany. Jak na dłoni widać, jak wielka jest między nimi przepaść. Ta różnica to zarobek kantoru.

Takie miejsca, jak internetowy kantor wymiany walut Amronet.pl, to zupełnie inna bajka. Tam różnica między kursami skupu i sprzedaży jest minimalna, więc odpowiedź na pytanie z tematu jest oczywista: najmniej za wymianę walut zapłacimy w kantorach działających w Internecie.