Zakupy i sprzedaż online w innych krajach

Handel zagraniczny już od dawna nie jest branżą gospodarki przeznaczoną jedynie dla wielkich przedsiębiorstw eksportowych czy molochów importujących surowce zza granicy. Handlem zagranicznym dzisiaj może zajmować się absolutnie każdy, a co najważniejsze może to być tak proste, jak wystawienie przedmiotu na sprzedaż na portalu aukcyjnym lub zakup towarów w zagranicznym sklepie internetowym. Trzeba jedynie zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami.
I. Ceny nie zawsze zawierają podatek VAT
Wiele sklepów internetowych, w których obcokrajowcy regularnie robią zakupy, jest w stanie określić lokalizację kupca lub zapyta o to w czasie przeglądania oferty sklepu. Jest to istotne, ponieważ w każdym państwie obowiązują inne podatki, które mogą być takie same w nazwie, a różnić się znacznie stawkami. Najlepszy przykład to podatek VAT, który obowiązuje w krajach Unii Europejskiej, ale nie ma go na przykład w USA. Co więcej, w każdym kraju UE stawki są inne. Dlatego należy pamiętać, że ceny podane zwłaszcza w amerykańskich sklepach to ceny netto i jeśli kupujemy przykładowo asortyment elektroniczny, do każdej ceny trzeba doliczyć 23% podatku od towarów i usług, czyli podatku VAT.
II. Cło i akcyza
Konieczność zapłaty cła zależy od tego, co, w jakich ilościach i skąd jest sprowadzane. Obowiązek zapłaty cła spoczywa na podmiocie, który paczkę wysyła, ale jeśli tego nie zrobi, paczka zostaje zatrzymana do momentu, kiedy cło zostanie opłacone.
Cło można ominąć kupując przedmioty o wartości do 150€, wysyłając rzeczy o wartości do 45€ jako osoba prywatna lub działając na terenie Unii Europejskiej, gdzie opłaty celne nie obowiązują. Istnieje także grupa towarów objęta cłem o stawce zerowej.
Niezależnie od tego, gdzie poza Unią wysyła się rzeczy lub skąd przychodzą, jeśli są to towary objęte podatkiem akcyzowym, musi on zostać opłacony.
III. Koszty płatności w walucie obcej
Kolejnym problemem jest koszt płatności w walucie obcej. Wiele sklepów podaje koszty po przeliczeniu na daną walutę, ale przy cenie produktu często pojawia się gwiazdka informująca, że jest to jedynie wartość przybliżona. Ustalana jest ona bowiem w oparciu o średni kurs walut online, a ten może się znacznie różnić od kursu naliczonego na początku transakcji.
W zależności od formy płatności, koszt ostateczny może się zatem zmienić. Przelew bankowy za granicę jest drogi, do tego należy doliczyć spread banku. Jeżeli zdecydujemy się na darmową płatność kartą kredytową, w przypadku płatności walutowych najczęściej również pojawia się wysoki spread.
Zamiast wyżej wymienionych transakcji i wysokich opłat spreadowych, wymiana walut online może zostać wykonana za pośrednictwem kantorów internetowych. Pluskantor.pl to internetowy kantor wymiany walut, gdzie koszt wymiany walut jest minimalny, a jedyne o czym trzeba pamiętać, to konieczność posiadania specjalnego konta walutowego. Problem ten można obejść, poprzez założenie specjalnej portmonetki internetowej, na przykład w systemie PayPal.
Kantor online Pluskantor.pl przeleje pieniądze bezpośrednio do takiej portmonetki, z której bezpośrednio będziemy mogli wykonywać płatności w odpowiedniej walucie, bez dodatkowych kosztów operacji międzywalutowych. Jest to rozwiązanie wygodne, bezpieczne i tanie.