Wiadomości i Rozrywka

Gospodarka, Finanse, Portale Randkowe
Najczęstsze choroby oczu

Wszyscy znamy tradycyjne choroby oczu, do których zalicza się plusową bądź minusową wadę wzroku, które z kolei prowadzą do zaawansowanej krótkowzroczności bądź robią z nas wyjątkowego dalekowidza. Te schorzenia, a raczej wady wzroku, na które nie do końca mamy wpływ, należą do najpopularniejszych chorób oczu, często traktowanych jako jedyne problemy ze wzrokiem.

Niestety chorób oczu jest o wiele więcej, a do równie częstych i niebezpiecznych zaliczamy jaskrę oraz zaćmę. Dwie choroby tak różne od siebie i tak łatwe do wyleczenia, pod warunkiem że będziemy stale o siebie dbać i pojawiać się na regularnych kontrolach u okulisty.

Leczenie zaćmy

Choroba oczu jaką jest zaćma zwykle dotyka osoby w wieku starszym, ponieważ jest to uwarunkowane starzeniem się oka i zmętnieniem soczewki. Młody człowiek cieszy się zdrowymi oczami, a co za tym idzie równie zdrowymi soczewkami, które idealnie przepuszczają światło i załamują się pod właściwym kątem, docierając w końcu do siatkówki. Oko jest zbudowane z wielu tkanek, nerwów, a jego prawidłowe funkcjonowanie zależy od różnych czynników.

Kiedy już zostanie stwierdzona u nas zaćma, kiedy lekarz zdefiniuje wszystkie jej objawy, w zależności od stanu zaawansowania choroby, rozpocznie się leczenie zaćmy. Obecnie zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu ognisk choroby z oczu są szybkie, bezbolesne i przede wszystkim bezpieczne. Wszystkie tego rodzaju zabiegi wykonywane są bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jaskra i jej objawy

Inną znaną chorobą oczu, jaka może dotknąć każdego z nas, jest jaskra. Ta choroba tyczy się już większej grupy społeczeństwa, może dotknąć każdego i niemalże w każdym wieku. Rozróżniamy przy tym dwa rodzaje jaskry: młodzieńczą i pierwotną. Jeżeli zauważymy u siebie regularne bóle głowy, łzawienie oczu, postępujące nudności oraz wymioty, może to mieć związek właśnie z objawami jaskry, która podstępnie wdarła się do naszych oczu. Wszystkie te objawy mają związek ze wzrostem ciśnienia w oku, co z kolei jest objawem postępującej jaskry.

Dwudziesty pierwszy wiek to przede wszystkim ogromny postęp i rozwój technologii, także w przypadku diagnozowania i leczenia chorób oczu. Jeżeli tylko będziemy systematycznie odwiedzać naszego okulistę, wszystkie choroby zostaną wykryte w początkowych stadiach, a co za tym idzie wyleczymy je szybko i bezpiecznie.

Leave comment