Wiadomości i Rozrywka

Gospodarka, Finanse, Portale Randkowe
Ile zapłacimy za wymianę walut?

Wymiana walut jest usługą związaną z koniecznością zapłacenia prowizji za fakt przeprowadzenia transakcji. Prowizja ta może być bardzo różna, więc warto się zapoznać z dostępnymi opcjami.

Przewalutowanie transakcji wykonywanych kartą kredytową

Płacenie kartą kredytową w innej walucie, niż denominowany jest rachunek, to najczęstsza sytuacja, ale można też na przykład dokonywać przelewu z konta w euro na konto w dolarach i wtedy też dojdzie do odpowiedniego przeliczenia walut. Niestety, zazwyczaj jest to najdroższa opcja.

Dlaczego tak jest? Sprawa jest banalnie prosta, ponieważ przy realizacji takich transakcji często nie zastanawiamy się, ile realnie zniknie z naszego konta. W praktyce wszystkie instytucje, które dokonują takiego przewalutowania w locie, mają prawo do ustalania dowolnych stawek. Dopiero niedawno pojawił się też wymóg informowania w sposób przejrzysty o tym, jaki realnie jest poziom kursów. Kiedyś informacje takie były dostępne, ale były skutecznie ukrywane.

Warto dodać, że opłata pojawiała się nie tylko za samo wymienienie pieniędzy od ilości wymienianych pieniędzy, ale także za sam fakt przeprowadzenia transakcji walutowych, przez co niewielkie transakcje były wyjątkowo kosztowne. W ten sposób może być drogo, bo nikt się tym realnie nie interesuje.

Kantory

Wszelka wymiana walut w ujęciu fizycznym, czyli w okienku kantoru czy banku, to konieczność zapłacenia spreadu, wysokiego lub bardzo wysokiego. Najczęściej jest to od dziesięciu do nawet piętnastu procent wartości transakcji. Nie da się tego przeskoczyć, ponieważ taki sposób wymiany pieniędzy powoduje powstanie całej litanii kosztów dla pośrednika i te koszty musi sobie na nas odbić. Znalezienie prowizji na poziomie około 5-6% to tutaj niemal cud.

Kantor wymiany walut online

Wymiana walut online dokonywana przez serwisy takie jak amronet.pl, to opcja zdecydowanie najtańsza, ponieważ nie ma tutaj zbyt wielu kosztów. Zapłacimy za każdą transakcję około 1% jej wartości i najczęściej będzie to mniej niż ten jeden procent. Innymi słowy, za każdą wymienioną złotówkę zapłacimy co najwyżej jeden grosz. Taki stan rzeczy możliwy jest dlatego, że kantory online wykorzystują kurs walut online, który jest zdecydowanie najkorzystniejszy. Co warto podkreślić, możemy nawet wymieniać kilkadziesiąt groszy bez strachu przed zbyt wysokimi kosztami, ponieważ nie ma opłat za sam fakt wykonania zlecenia wymiany.